– Tradycyjny "Marsz Radetzky'ego", rozlegający się nad murawą całodziennej rywalizacji kawalerzystów, obwieszcza rundę honorową zwycięzców VIII Święta Strzelca Konnego. Na festynowych terenach Gminy Hrubieszów, w Łotoszynach, galopują oni teraz wokół pojazdów wojskowych jednostek, które w nowoczesnych Siłach Zbrojnych RP kontynuują tradycje polskiej jazdy.
Potężny 120milimetrowy moździerz Rak, z "Żelaznej" Dywizji, zbudowany na podwoziu Rosomaka, góruje nad wszystkimi. Ale tuż obok przyczaiły się zwinne Żmije. Karabiny maszynowe na górnym stanowisku i na burtach. Te szybkie pojazdy rozpoznania są od listopada ubiegłego roku na wyposażeniu 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego, który dziedziczy tradycje słynnego 2 Pułku Strzelców Konnych. Na co dzień stacjonują w historycznych koszarach hrubieszowskich strzelców, ale na niedzielne pokazy przyjechały prosto ze służby na wschodniej granicy Polski. Granica z Ukrainą jest o niecałe dwa kilometry od miejsca patriotycznego festynu.
Hrubieszowscy zwiadowcy z uznaniem patrzą na triumfatora kawaleryjskich zawodów. Noszą na mundurach takie same barwy. Rywalizację w pokazach kawaleryjskiej sprawności we władaniu lancą i szablą wygrał st.wachm. K.O. Patryk Sagan ze Szwadronu Ziemi Hrubieszowskiej im. 2 Pułku Strzelców Konnych. Po ucałowaniu wręczonej w nagrodę polskiej szabli oficerskiej wz.1921, tradycyjnie wzniósł okrzyk: – Ku chwale Pułku!
St. wachm. k.o. Patryk Sagan ze Szwadronu Ziemi Hrubieszowskiej im. 2. Pułku Strzelców Konnych wywalczył pierwszą nagrodę w zakończonym w niedzielę 10 lipca 2022 w Łotoszynach w Gminie Hrubieszów kawaleryjskim Memoriale im. Mjr. Michała Radzimińskiego, który był rozgrywany w ramach VIII Święta Strzelca Konnego.
Kawalerzyści rywalizowali w skokach przez przeszkody oraz konkursowych pokazach władania lancą i szablą konno. Tradycyjnie nagrodą była polska szabla oficerska wz. 1921 – ufundowała ją Fundacja Niepodległości. Jej partnerami w organizacji Święta Strzelca Konnego była Gmina Hrubieszów oraz 2 Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy – dziedzice tradycji przedwojennych kawalerzystów.
Uroczystość wręczenia nagród zwycięzcom kawaleryjskiej rywalizacji odbyła się w obecności żołnierzy i pojazdów nowoczesnych jednostek Sił Zbrojnych RP, które dziedziczą tradycje pułków polskiej jazdy – z 18 "Żelaznej" Dywizji Zmechanizowanej oraz 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego.
Na zakończenie Święta Strzelca Konnego, kawalerzyści wykonali rundę honorową wokół pojazdów wojskowych dzisiejszych kontynuatorów chwalebnego dziedzictwa polskiej jazdy.
Fundacja Niepodległości wspiera od ośmiu lat organizację Święta Strzelca Konnego, jako niezwykle atrakcyjnej formy budowania pamięci historycznej. Promuje ono chlubne tradycje polskiej kawalerii i etos służby Ojczyźnie.
Wydarzenie odbywało się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.
„Święto Strzelca Konnego” bierze udział w Programie „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego.
Patronat Honorowy nad wydarzeniem – Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski i Wójt Gminy Hrubieszów Tomasz Zając.
Wydarzenia dofinansowano ze środków Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego "Koalicje dla Niepodległej. Darczyńcą jest Fundacja KGHM Polska Miedź. Sponsorzy: Grupa Azoty Puławy i PGE Dystrybucja S.A.
Uroczystości odtwarzające Święto Pułkowe 2 Pułku Strzelców Konnych rozpoczęły się w sobotę 9 lipca 2022 o godz. 18:00, Mszą Św. z ceremoniałem kawaleryjskim odprawioną w kościele Garnizonowym pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie. Następnie odbył się Apel Pamięci na terenie koszar 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego oraz ceremonia złożenia wieńców i zniczy pod obeliskiem upamiętniającym poległych kawalerzystów 2 Pułku Strzelców Konnych. List do uczestników skierowany przez Marszałek Sejmu RP Elżbietę Witek odczytał poseł Sylwester Tułajew.
Na festynie "Kontynuacja Dziedzictwa Kawalerii", który towarzyszył Świętu Strzelca Konnego w niedzielę (10 lipca 2022) w Łotoszynach k. Hrubieszowa, prezentowały się także jednostki nowoczesnych Sił Zbrojnych RP, które dziedziczą tradycje pułków polskiej jazdy z lat II Rzeczypospolitej. Oprócz współgospodarzy miejsca, 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego, który dziedziczy tradycje 2 Pułku Strzelców Konnych, byli obecni żołnierze i sprzęt z jednostek 18."Żelaznej" Dywizji Zmechanizowanej, utworzonej cztery lata temu na wschodzie Polski, oraz żołnierze 2 Lubelskiej Brygady OT.
Na kawaleryjskie święto z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej przyjechał czołg Leopard, z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Przemyśla i Jarosławia – samobieżny moździerz 120mm Rak i rakietowy zestaw przeciwlotniczy Poprad z baterią rakiet Piorun (których skuteczność wykazano podczas toczącego się na Ukrainie konfliktu zbrojnego). 3 Batalion Zmechanizowany z Zamościa, jednostka 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej prezentował pociski przeciwpancerne Spike.
Ekspozycja wojskowa cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem publiczności kawaleryjskich pokazów.
Na festynie patriotycznym "Kontynuacja tradycji kawalerii" obecne było również Wojskowe Centrum Rekrutacji, ze stoiskami promującymi nowy program "Zostań Żołnierzem". Chętni zgłaszali się już od rana.
Fundacja Niepodległości zaprezentowała na festynie plenerową wystawę, ukazującą walkę polskich kawalerzystów o kształt granic Rzeczypospolitej 1918-1921. Można było także obejrzeć w dynamicznym pokazie historyczne pojazdy wojskowe z lat II wojny światowej w barwach pułków kawaleryjskich Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie (m.in. ze słynnej 1.Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka) – z prowadzonego przez fundację Muzeum Polskich Sił Zbrojnych w Lublinie.
Obecny na uroczystości zakończenia Święta Strzelca Konnego zastępca Dowódcy 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego ppłk Hubert Trusiuk otrzymał od przestawiciela Fundacji Niepodległości dar dla Izby Tradyji Pułku – fotografię odnalezionej niedawno przez jednego z lubelskich kolekcjonerów militariów figurki nagrodowej, jaką otrzymał zwycięzca słynnych Konnych Mistrzostw Wojska Polskiego "Militari", rozegranych w roku 1934 w Hrubieszowie. Zwycięzcą był wtedy por. Michał Gutowski z 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich im. Bolesława Chrobrego z Leszna – jeden z najlepszych polskich jeźdźców tamtej epoki, członek kadry olimpijskiej Rzezpospolitej, w czasie wojny odznaczony pięciokrotnie Krzyżem Walecznych. Kawaler Krzyża Virtuti Militari. Materialny ślad Militari z 1934 wiąże słynne zawody z ich odtwarzaniem w kolejnych edycjach Święta Strzelca Konnego.
Autor: Maciej Szymczak
+ + +
VIII Święto Strzelca Konnego odbyło się 9 - 10 lipca 2022 na terenie Gminy Hrubieszów.
Odtworzenie Święta Pułkowego upamiętnia słynną jednostkę, która przybyła do Polski z „Błękitną Armią” gen. Józefa Hallera i po zwycięskiej wojnie z bolszewikami w roku 1920 otrzymała przydział do garnizonu w Hrubieszowie oraz miano 2 Pułku Strzelców Konnych.
Partnerami Fundacji Niepodległości w realizacji Święta Strzelca Konnego są: 2 Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” – dziedziczący chlubne tradycje – 2 Pułku Strzelców Konnych oraz Szwadron Ziemi Hrubieszowskiej im. 2 Pułku Strzelców Konnych i Gmina Hrubieszów.
Uroczystości odtwarzające Święto Pułkowe 2 Pułku Strzelców Konnych rozpoczęły się w sobotę 9 lipca 2022 o godz. 18:00, Mszą Św. z ceremoniałem kawaleryjskim odprawioną w kościele Garnizonowym pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie. Następnie odbył się Apel Pamięci na terenie koszar 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego.
Zgodnie z tradycją z lat II Rzeczypospolitej nieodłącznym elementem Święta Pułkowego są pokazy kawaleryjskiej sprawności. Odbyły się one w niedzielę 10 lipca 2022 na terenach festynowych Gminy Hrubieszów w Łotoszynach, na południowych obrzeżach miasta – w ramach Memoriału Mjr. Michała Radzimińskiego, przedwojennego szefa wyszkolenia w 2 PSK. Widzowie mogli podziwiać skoki przez przeszkody oraz dynamiczne pokazy władania szablą i lancą.
Nowoczesne Siły Zbrojne RP prezentowały sprzęt i wyposażenie żołnierzy jednostek dziedziczących tradycje kawalerii – z 2.Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego, 2.Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz 18."Żelaznej" Dywizji Zmechanizowanej.
Przemysław Omieczyński, prezes zarządu Fundacji Niepodległości:
– Odtworzenie Święta Pułkowego 2 Pułku Strzelców Konnych w Hrubieszowie pozwala przypomnieć rolę Lubelszczyzny w formowaniu polskich jednostek kawaleryjskich w latach walk o kształt granic Niepodległej (1918-1921). Swoje korzenie na Lubelszczyźnie mają także tak słynne jednostki jak 1.Pułk Ułanów Krechowieckich im. Pułkownika Bolesława Mościckiego oraz 7.Pułk Ułanów Lubelskich im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego.
W kontekście czasu wydarzenia i jego miejsca – kierujemy dziś myśli ku obrońcom naszych polskich granic. Widzimy, że nowoczesne Siły Zbrojne RP z dumą kontynuują kawaleryjskie tradycje.
KUP E-WYDANIE